Jako dodatek do poprzedniej części artykułów nt. Business Layer w SAP Data Warehouse Cloud w tej publikacji postaramy się przedstawić, jak łatwo i szybko można do takiej warstwy dodać wymiar czasu korzystając z wbudowanych funkcjonalności. Będziemy opierać się na danych i obiektach utworzonych we wcześniejszych publikacjach (link do części pierwszej TUTAJ) .
Przed rozpoczęciem prac musimy najpierw skorzystać z wbudowanej funkcji systemu, która automatycznie utworzy tabele czasu i jej atrybuty. W tym celu przechodzimy do ekranu zarządzania naszego obszaru (Space Management). W obszarze Time Data wybieramy opcję + Create Time Tables and Dimensions
W nowo otworzonym okienku możemy dostosować tabele do naszych potrzeb – zmienić nazwę biznesową dla całego obiektu i jego pojedynczych elementów (rok, kwartał etc.) lub ustalić dozwolony zakres czasowy (dla przykładu ustawiamy wartości 2000-2030). Aby zakończyć proces, klikamy przycisk Create.
System automatycznie utworzy odpowiednie elementy w Data Builder. Ekran zarządzania obszarem po utworzeniu wymiarów powinien wyglądać następująco :
Widok Data Builder:
Aby wykorzystać te elementy w warstwie biznesowej musimy :
- Utworzyć na ich podstawie jednostkę biznesową
- Zdefiniować klucz dla tej jednostki
- Korzystając z klucza połączyć jednostkę z danymi transakcyjnymi
Krok 1
Przechodzimy do Business Builder i wybieramy opcję New Dimension. Z dostępnych obiektów zaznaczamy Time Dimension – Day i klikamy Create.
Na ekranie edycji jednostki przechodzimy do pola Attributes i korzystając z przycisku znajdującego się obok plusa możemy podejrzeć wszystkie atrybuty, które system automatycznie dodał do naszego obiektu. Dla przykładu zaznaczamy Date, Quarter i Year a następnie klikamy na przycisk Apply.
Krok 2
Następnie, aby utworzyć definicję klucza, przechodzimy do zakładki Key Definitions i naciskamy na przycisk z plusem. W polu Business Name wpisujemy nazwę biznesową dla klucza, w polu Key Field z dostępnych elementów wybieramy obiekt Date. Korzystamy z funkcji Verify w prawym górnym rogu a następnie zapisujemy klucz (przycisk Save).
Krok 3
Żeby tak utworzony wymiar czasu był dostępny podczas analizy danych, należy dodać go jako asocjację dla danych transakcyjnych. W tym celu należy przejść do edycji jednostki biznesowej Analytical Dataset (informacje, jak utworzyć taką jednostkę, znajdują się TUTAJ), i w zakładce Associations kliknąć na przycisk z plusem.
W polu Target Business Entity wybieramy utworzony wymiar czasowy, następnie w Foreign Key Field wybieramy obiekt Date. Zapisujemy asocjację.
Chociaż nie korzystamy z niej w tym przykładzie, warto wspomnieć że opcja Association Context pozwala nadać nazwę dla danej asocjacji. Jest to przydatne, kiedy w danych transakcyjnych występują różne daty (np. data wysyłki, dostarczenia itp.) i tworzymy dla nich kilka połączeń (asocjacji) do tego samego wymiaru czasowego.
Teraz przechodząc do Data Preview możemy zauważyć, że wymiar i wszystkie jego elementy które zaznaczyliśmy podczas tworzenia są swobodnie dostępne podczas analizy danych.